بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون

آیا می دانستید که طب سوزنی  تا چه اندازه در کاهش عوارض بیماری پارکینسون مؤثر است؟

بیماری پارکینسون برای اولین بار در سال ۱۸۱۷ توسط “جیمز پارکینسون “، پزشک انگلیسی، مطرح گردید.
بیماری پارکینسون بیماری است که در آن قسمت هایی از مغز به مرور زمان آسیب می بینند. علت این بیماری را از بین رفتن سلول های عصبی در بخشی از مغز به نام “توده ی سیاه”Substantial Nigra نامیده اند. از بین رفتن این سلول ها منجر به کم شدن ” دوپامین” در مغز می گردد.

دوپامین

دوپامین” نقش عمده ای در حرکت اعضای بدن دارد. کم شدن دوپامین عامل اصلی عوارض بیماری پارکینسون شناخته شده است.

نشانه های اولیه و بارز بیماری پارکینسون

از نشانه های عمده ی این بیماری:

  1. لرزش غیر ارادی اعضای بدن،
  2. کند شدن حرکت،
  3. گرفتگی و سفت شدن عضلات می باشد.

روش های درمانی بیماری پارکینسون

تا کنون درمانی قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. دارو های موجود تنها باعث کاهش عوارض این بیماری می باشند که خود همانند دیگر داروهای شیمیایی،  در برگیرنده ی عوارض جانبی فراوانی هستند.

طب سوزنی از زمان ها ی بسیار دور تا به الان، از جمله ی رایج ترین روش های درمانی بیماری در کشورهای خاور دور به حساب می آید.

آزمایشات و تحقیقات متعددی نشان داده اند که طب سوزنی باعث بهبود قابل توجهی در لرزش، راه رفتن، نوشتار ، کندی حرکت، درد، خواب و اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا گردیده است . مطلب قابل توجه این است که که این روش درمانی اثر جانبی نامطلوب بر روی بیمار نداشته است.

محققین در تحقیقات انجام شده ی خود نشان داده اند که طب سوزنی باعث تحریک و برانگیختگی نقاط مختلف مغز در بیماران مبتلا به پارکینسون می شود. این تحریکات اثرات قابل توجهی در کاهش عوارض بیماری داشته است.

به طور مختصر، طب سوزنی باعث تغییراتی در سیستم مغزی و سلول های آن می گردد که این تغییرات منجر به کاهش لرزش اعضا، کاهش درد و اضطراب و در نهایت آرامش نسبی بیمار می شود.

هنگامه راستی

متخصص طب چینی Acupuncturist BSc (Hons) Chinese Medicine MBAcC

سؤالات خود را به ایمیل h74rasti@yahoo.co.uk ارسال فرمایید.

بیماری پارکینسون
بیماری پارکینسون

83 / 100

جولای 11, 2019 1:09 ق.ظ